RF FR16-5.56SOC-15RPR-B5 AR – RIFLE 5.56 16″ BBL. 30-SHOT
403 in stock
Want a discount? Become a member, sign up for a subscription plan.
SKU: MGE|RF00028 Category: Tag: Brand:
Description
PRODUCT SPECIFICATIONS:
Dimension     3.25 X 8.40 X 34.75
Height     3.2500
Width     8.4000
Length     34.7500
CALIBER     223 REM/5.56 NATO
TYPE ACTION     SEMI-AUTOMATIC
RATE OF TWIST     1:7″
METAL FINISH     COLORED
STOCK MATERIAL     SYNTHETIC
BARREL LENGTH IN INCHES     16.0000
OVERALL LENGTH IN INCHES     36.0000
MAGAZINE CAPACITY     30.0000
DETACHABLE MAGAZINE     Y
HINGED FLOORPLATE     N
SIGHTS     N
STOCK COLOR     BLACK
WEIGHT IN POUNDS     6.8
METAL COLOR     BLACK
TYPE OF RIFLE     MODERN SPORTING RIFLE
CHECKERING     N
RECOIL PAD     N
SWIVEL STUDS     Y
OTHER FEATURES:     FORGED MIL-SPEC UPPER RECEIVER
     M4 FEED RAMP
     FORWARD ASSIST W/ DUST COVER
     FORGED LOWER RECEIVER
     B5 BRAVO STOCK AND GRIP
     LOW PROFILE MICRO GAS BLOCK
     MIL-SPEC A2 FLASH HIDER
     15″ 15RPR M-LOK
     WITH TOP PICATINNY
NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND
NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON
NO SALE TO ILLINOIS PICA
Additional information
UPC
Manufacturer
Radical Firearms
Manufacturer Part Number
RF00028
Action
Semi-Auto
ATF Type
MODERN SPORTING RIFLE
Barrel Finish
Black Melonite
Barrel Length
16"
Caliber/Gauge
.223 REM/5.56 NATO
Capacity
30
Length
Model
RF-15
Product Type
AR
Rate of Twist
1:7"